Allmän
information
gällande TYS bostäder
TYS har ett mångsidigt urval av olika bostadstyper. Huvudsakligen är bostäderna ettor, kollektivbostäder eller större familjebostäder. Det är möjligt att byta till en annan TYS bostad om din livssituation förändras.
Kollektivbostad är ett bra
alternativ för ensamboende studerande eller för ett kompisgäng. Det bor 2 till
3 studeranden i en kollektivbostad. Hyresgästerna i en kollektivbostad är av
samma kön. Varje boende har ett eget rum som han/hon kan låsa dörren till. Det
stora köket och badrummet är gemensamt. En del av kollektivbostäderna är
möblerade (säng (ej madrass), skrivbord, stol, bokhylla).
Blandkollektivbostad kan man även söka tillsammans
med en studiekompis av det motsatta könet. Man kan även på egen hand ansöka om en plats i en kollektivbostad där
det bor både flickor och pojkar. I detta fall ska du fylla i alternativet
”blandkollektivbostad” i din ansökan.
Många ensamboende studerande föredrar att bo i en etta trots att
de är lite dyrare. Än så länge har efterfrågan varit större än utbudet och
därför är köerna till ettorna relativt långa. Förbereda dig på en lång
väntetid, eller alternativt kan du ta emot en annan bostad av en annan typ
först för att sedan senare byta till en etta via intern flyttning.
Familjebostäderna har vanligen 2–4 rum och kök. De är avsedda för sambor
eller gifta par samt för barnfamiljer. Även en ensamstående kan hyra en
familjebostad. I närheten av familjebostäderna finns det ofta lekparker och
daghem. En del av familjebostäderna ligger i bottenvåningen och har en egen
liten uteplats.
Man kan flytta från en TYS lägenhet till en annan så att bostaden bäst motsvarar ens för stunden rådande livssituation. För intern flyttning tas en avgift på 34 € ut. TYS gör inga intern flyttningar i augusti och september. Man måste ofta köa en tid för att kunna byta till de mest populära bostadstyperna.
Obs! Det är förbjudet att ha husdjur i kollektiv- och kompisbostäderna.
Det är förbjudet att röka i alla TYS bostäder och gemensamma utrymmen (trappuppgångar, hissar, källare- och klubbutrymmen, bastu och tvättstugor).

Tjänster
Hyran inkluderar vatten, el, värme och
användning av Studentbynätet. Datanätsanslutningarna
är av hög klass. Alla bostäder har en fast nätanslutning med snabb uppkoppling
till Studentbynätet. Hyresgästen behöver endast en nätverkskabel och Internet
är färdigt att använda. Mer information om Studentbynätet och dess teknik finns
på : www.yok.utu.fi (på svenska även vid www.abo.fi/personal/studentbyn).
Andra service tjänster finns också att tillgå för hyresgästerna via felanmälan (www.tys.fi>felanmälan).
Bostadskomplexen har bastu och minst en tvättstuga. Några bostadskomplex har även ett gemensamt utrymme som de boende kan använda. Mer information finns på pdf-presentationen om de olika områdena: Bostäder.
Hyran, garantiavgift och hyreskontrakt
Hyran varierar utifrån bostadens läge, ålder, storlek och utrustningsnivå. I hyran ingår el, vatten, värme och Internet (Studentbynätet). Information om hyror finns att se på de olika fastighetspresentationer.
Hyresgästen ska betala en garantiavgift på 250 € för ettor och för rum i kollektivbostad och 400 € för större bostäder. Garantiavgiften betalas tillbaka till hyresgästens konto, inom fyra veckor, efter att hyresavtalet upphört, förutsatt att lägenheten är i gott skick och alla räkningar är betalda.
För tidsbundna hyresavtal som är kortare än 12 månader tas en expeditionsavgift på 60 € ut. Expeditionsavgiften betalas i samband med den första hyran.
En avgift på 34 € tas ut vid internflyttning.
Hyreskontrakten kan göras tillsvidare eller tidsbundna. Tidsbundna kontrakt görs till exempel för ungdomshyresgäster, till hyresgäster som flyttar till Aura Pärlan eller Henrik eller utifrån en uppskattning av tidpunkt för utexaminering. Oftast skrivs dock tillsvidare kontrakt till exempelvis studerande vid universiteten. Uppsägningstiden är då, från hyresgästens sidan, en kalendermånad. Mer information från TYS bostadsbyrån.